Co kraj to obyczaj

Wyszukiwarka to nieodzowne narzędzie do pracy w sieci zarówno dla profesjonalistów, zajmujących się zawodowo internetem, jak i dla amatorów. Ciekawostką może być fakt, iz świat podzielony jest obecnie na kilka stref związanych z użytkowaniem tego typu aplikacji. Najpopularniejsza wyszukiwarka stworzona przez zespół z Mountain View, jest najczęściej używana w Afryce, Bliskim Wschodnie, Europie, Ameryce Południowej i Północnej.

World flags sphere. Vector illustration

Natomiast kraje dawnego ZSRR oprócz Ukrainy używają rosyjskojęzycznej przeglądarki yandex, która ma wśród internautów bardzo negatywne skojarzenia, w związku z bliskimi powiązaniami z kremlowskim reżimem. Jej użytkownicy nie znajdą nigdy informacji, które były by niezgodne z głównym programem politycznym Moskwy. Można śmiało stwierdzić, że jest to jedno z propagandowych narzędzi Putina. Podobną sytuację obserwujemy w komunistycznych Chinach, gdzie internauci mogą korzystać z państwowej aplikacji baidu. Tutaj podobnie jak w przypadku yandexu dostępne są tylko informacje, które w żaden sposób nie będą wchodzić w konflikt z władzą. Należy też pamiętać, że omawiane wcześniej najsłynniejsza wyszukiwarka świata, i w tych krajach ma ograniczenia, które cenzurują niektóre informacje, jednak w tym przypadku bardzo łatwo to zmienić, poprzez chociażby przejście na inny serwer.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>